T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Gebe Okulu

Güncelleme Tarihi: 15/12/2020


    
  COVİD-19 ENGEL OLMASIN ; EĞİTİMLER YARIM KALMASIN  

      Gebe Okulu bireysel ve grup "Doğuma Hazırlık Eğitimi" ve "Emzirme Danışmanlığı Eğitimi" online ve ücretsiz olarak verilmeye başlanmıştır. Online eğitime katılmadan önce lütfen uzaktan eğitim videolarını sırayla izleyiniz. Toplam üç modülden oluşan uzaktan eğitim videolarına erişmek için tıklayınız. 

      Gebe Okulu Online Eğitimlerine başvurmak için iletişim numaramız : 0446 212 22 22 dahili (11177) olup hafta içi saat 08:00 - 16:30 arasında kayıt işlemleri yapılmaktadır.      

     
      Hastanemiz bünyesinde, anne adaylarını eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla ‘Gebe Okulu’ açılarak Nisan 2017 tarihinden itibaren hizmet verilmeye başlanmıştır. Sağlıklı gebe ve sağlıklı bebek anlayışı ile başlatılan Gebe Okulunda normal doğum oranlarının arttırılması ve anne-bebek ölüm oranlarının azaltılması hedeflenmektedir.

     Gebe Okulunda bireylerin kendilerini anne ve babalığa hazır hissetmelerini sağlamak ve eşlerin arasında güçlü ilişkiler ve verimli bir iş birliği oluşturmak, anne adayına doğum eylemiyle baş etmeyi öğretip olumlu bir doğum deneyimi kazandırabilmek, doğum şekline karar vermek konusunda kişinin kendisini güçlü hissetmesini sağlamak, anneye bebek bakımına yönelik beceriler kazandırmak, gebenin doğum sonrası dönemde rahat bir lohusalık geçirmesini sağlamak olan Gebe Okulunda ayrıca gebelikte tehlike belirtileri ve doğum sonrası gebelikten korunma konularında da eğitimler verilmektedir.

     Gebe Okulunda toplam 5 hafta süren eğitimde, anne ve baba adaylarına, konusunda uzman sağlık görevlileri tarafından ; Gebelik Fizyolojisi, Gebelikte Beslenme, Doğuma Hazırlık ve Doğum Çeşitleri, Gebelik Egzersizleri, Nefes Farkındalığı, Gebelikte Ağrıyla Baş etme Yolları, Doğum Yogası, Lohusalık Yogası, Anne Bebek İletişim Meditasyonları,Yenidoğan Bakımı, Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Teknikleri, Lohusalık ve Aile Planlaması konuları anlatılmaktadır.  Verilen eğitimler tamamlandığında ise Katılım Sertifikası online olarak (e-posta ile)  katılımcılara iletilmektedir.