T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Gebe Okulu

Güncelleme Tarihi: 06/09/2018

Hastanemiz bünyesinde, anne adaylarını eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla ‘Gebe Okulu’ açılarak Nisan 2017 tarihinden itibaren hizmet verilmeye başlanmıştır.

Gebe Okulumuzda hafta içi saat 08:00 - 16:30 arasında eğitim  ve danışmanlık hizmeti ücretsiz olarak verilmektedir.

Gebe Okulunda sadece gebe hanımlar değil eşleri de eğitimlere katılarak doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında yapılması gerekenler hakkında eğitimler almaktadır. Eğitime katılan eşler bebek yıkama, alt değiştirme, gaz çıkarma ve endorfin masajı eğitimlerini uygulamalı olarak öğrenmektedir.

Gebe Okulunda bireylerin kendilerini anne ve babalığa hazır hissetmelerini sağlamak ve eşlerin arasında güçlü ilişkiler ve verimli bir iş birliği oluşturmak, anne adayına doğum eylemiyle baş etmeyi öğretip olumlu bir doğum deneyimi kazandırabilmek, doğum şekline karar vermek konusunda kişinin kendisini güçlü hissetmesini sağlamak, anneye bebek bakımına yönelik beceriler kazandırmak, gebenin doğum sonrası dönemde rahat bir lohusalık geçirmesini sağlamak olan Gebe Okulunda ayrıca gebelikte tehlike belirtileri ve doğum sonrası gebelikten korunma konularında da eğitimler verilmektedir.

Sağlıklı gebe ve sağlıklı bebek anlayışı ile başlatılan Gebe Okulunda normal doğum oranlarının arttırılması ve anne-bebek ölüm oranlarının azaltılması hedeflenmektedir.

Gebe Okulunda toplam 5 hafta süren eğitimde, anne ve baba adaylarına, konusunda uzman sağlık görevlileri tarafından ; Gebelik Fizyolojisi, Gebelikte Beslenme, Doğuma Hazırlık ve Doğum Çeşitleri, Gebelik Egzersizleri, Nefes Farkındalığı, Gebelikte Ağrıyla Baş etme Yolları, Doğum Yogası, Lohusalık Yogası, Anne Bebek İletişim Meditasyonları,Yenidoğan Bakımı, Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Teknikleri, Lohusalık ve Aile Planlaması konuları anlatılmaktadır.  Verilen eğitimler tamamlandığında ise sertifika töreni yapılarak  katılımcılara katılım belgesi verilmektedir.  • Gebe Bilgilendirme Sınıfımız
  • Gebe Bilgilendirme Sınıfımız
  • Gebe Bilgilendirme Sınıfımız
  • Gebe Bilgilendirme Sınıfımız
  • Gebe Bilgilendirme Sınıfımız
  • Gebe Bilgilendirme Sınıfımız
  • Gebe Bilgilendirme Sınıfımız
  • Gebe Bilgilendirme Sınıfımız